lat
Agencja Restrukturyzacji
ARhilR i Modernizacji Rolnictwa
Podkarpacki Oddział Regionalny
KOMUNIKAT
DYREKTORA
POR ARIMR
Płatność dla małych gospodarstw w 2024 r.
Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa — Błażej Borowiec, informuje rolników, którzy posiadają tzw.
małe gospodarstwa – o powierzchni do 5 ha, o możliwości ubiegania się o płatność ryczałtową dla małych gospodarstw.
JAKA JEST STAWKA PŁATNOŚCI DLA MAŁYCH GOSPODARSTW?
To równowartość w złotych kwoty 225 EURO/ha powierzchni zatwierdzonej do podstawowego wsparcia dochodów. Maksymalnie 1125 EURO/gospodarstwo. JAK SKORZYSTAĆ Z TAKIEGO ROZWIĄZANIA?
W aplikacji eWniosekPlus we Wniosku o przyznanie płatności na rok 2024 w sekcji: załączniki, należy wybrać załącznik: Z0296 — Wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw oraz dodać skan uzupełnionego i podpisanego „Wniosku o przyznanie płatności dla małych gospodarstw” Wzór wniosku i szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Agencji, a także w naszych biurach powiatowych. „Wniosek dla małych gospodarstw” może złożyć rolnik, który złożył już wniosek o przyznanie płatności na rok 2024, w którym wnioskował o przyznanie podstawowego wsparcia dochodów.
Termin składania wniosków: do 2 września 2024r„
będzie mógł otrzymać ekoschematów.
Rolnik, który ubiega się o płatność dla małych gospodarstw, nie wsparcia z tytułu innych rodzajów płatności bezpośrednich, w tym
Wnioskując o płatność dla małych gospodarstw można ubiegać się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, płatności ONWI płatności ekologicznych, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności zalesieniowych.
Zachęcamy do dokładnego przeliczenia i oceny, która forma wsparcia będzie dla Państwa najkorzystniejsza.
Ryczałtowa „Płatność dla małych gospodarstw” może okazać się bardziej opłacalna, jeśli ubiegali się Państwo jedynie o podstawowe wsparcie dochodów i płatność redystrybucyjną, co obrazuje poniższe porównanie. W innych wypadkach należy dokładnie przeliczyć jaki wariant jest bardziej opłacalny.
Ubiegając się jedynie o podstawowe wsparcie dochodów oraz płatność redystrybucyjną, według kursu wymiany euro na złotego, po którym przeliczane były płatności bezpośrednie w 2023 r. rolnik otrzymałby
683,31 zł/ha
Składając wniosek o przyznanie ryczałtowej płatności dla małych gospodarstw, według kursu wymiany euro na złotego, po którym przeliczane były płatności bezpośrednie za 2023 r. rolnik otrzymałby
1041337 zł/ha